Je jen málo lidí, kteří nikdy za život neprojdou rozchodem s partnerem. Jak se s touto ztrátou vyrovnat? Bojíte se, že to nezvládnete? Zvládli to jiní a vy to určitě také přežijete. Hlavu vzhůru.

Nebojte se rozchodu
Rozchody jsou různé. Někteří partneři jsou schopni se rozejít důstojně a jakžtakž v dobrém, jiné rozchody provází hádky, urážky či létající talíře. Víte, že už to nikdy nebude jako dřív? Je vám jasné, že se váš vztah nedá zachránit? Možná se tomu ještě bráníte, ale třeba je načase připustit si definitivní konec.
I když vám je po rozchodu hrozně, uvědomte si, že váš vztah skončil z nějakého důvodu a že je to tak lepší. Máte pocit, že váš partner či vaše partnerka byli nejlepší na světě? Kdyby tomu tak bylo, nedošlo by přeci k rozchodu.
Rozchod samozřejmě přináší velké změny. Jak velké? Záleží na tom, jak jsou partneři spolu dlouho a zda sdílejí společnou domácnost.
Chcete se z rozchodu co nejrychleji dostat? To asi každý. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že jde o ztrátu, na kterou potřebujete nějaký čas, abyste se s ní vyrovnali. Proto se nesnažte vše hodit hned za hlavu.
Není však vhodné upadat do sebelítosti. Nedělejte ze sebe „chudinku“ a snažte se fungovat dál. Uvědomte si, že tam, kde něco končí, může brzy něco jiného začít.
Otevřete se novým možnostem a novým šancím, které vám rozchod přinesl. Můžete překonávat bolest z rozchodu třeba tím, že začnete dělat něco, na co jste ve vztahu neměli čas. Řešte svůj rozchod konstruktivně a neupadejte do nadměrného požívání alkoholu atd. To vám pomůže pouze krátkodobě.

Přístup k rozchodu: Žena versus muž
Je rozdíl mezi tím, jak prožívají rozchod muži a ženy? Především je třeba si uvědomit, že každý člověk je individuální, a individuálně prožívá i rozchod. Na druhé straně můžeme vypozorovat určitá specifika u mužů a u žen.
Muži se častěji snaží zamaskovat své pocity. Mnoho mužů se po rozchodu sebere a jde se svými přáteli do hospody.
U žen je bolest z rozchodu více vidět. Pláčou a hledají emoční a sociální podporu ve svých přátelích či ve své rodině.
Právě kvůli tomu, že se rozchod projevuje u žen a mužů takto odlišně, mají často ženy pocit, že jejich ex-přítel se vůbec netrápí a celou situaci zvládá velmi dobře. To mnohé ženy trápí ještě víc. Mají pocit, že pro partnery nic neznamenaly. Není tomu tak. Naopak. Kvůli tomu, že muži nedokáží své emoce ventilovat, často se se ztrátou vyrovnávají déle než ženy.
Výzkumy také tvrdí, že ženy se lépe vyrovnají s rozchodem, protože už si v minulosti pokoušely představit svůj život bez partnera a jsou na tuto možnost alespoň částečně připravené. Muži takto dopředu život bez partnerky většinou neplánují.